Porady ogrodnicze na lipiec – przedstawiamy jakie zadania należy zaplanować na ten miesiąc. W lipcu w ogrodzie panuje pozorny spokój. Wiele kwiatów jest w pełnym rozkwicie. Wydawać by się mogło iż pozostałe rośliny przestały rosnąć. „Upały lipcowe, mrozy styczniowe”. Lipiec bywa gorący i suchy, więc nie dajmy się zwieść pozorom. Wszystkim roślinom też jest gorąco. U części z nich może się pojawić naturalna fizjologiczna reakcja na taką pogodę. Nie szczędźmy wody, aczkolwiek pamiętajmy iż lepiej podlać nasze kwiaty większą ilością wody ale rzadziej niż mało a często.
„Gdy lipiec z deszczem, zima będzie z wiatrem”. Jeśli jednak lipiec jest w danym roku miesiącem mokrym, sprawdzajmy często czy rośliny stojące w doniczkach mają odpowiednie odpływy wody. Przy zbyt dużej ilości wody w korzeniach zachodzą procesy gnilne i roślina może obumrzeć.
Lipiec jest także miesiącem w którym wielu z nas wyjeżdża na upragnione urlopy. Niestety nie da się roślin zabrać ze sobą. Jeśli nie mamy kogoś kto by w tym czasie dbał o nasz ogród to musimy się do tego odpowiednio przygotować. Lepiej więc załóżmy z góry, że w lipcu będzie sucho i, jeśli mamy taką możliwość, zainstalujmy automatyczne nawadnianie. Jeśli mamy tylko balkon, a nie wyjeżdżamy na dłużej niż 3-4 dni, możemy do doniczek wstawić butelki wypełnione wodą, odwrócone do góry dnem. Nie wygląda to pięknie, ale zapewni wodę naszym roślinom na jakiś czas. Możemy jednak i do doniczek zamontować proste systemy nawadniające, składające się z przewodu i pojemnika z wodą.
Więcej w artykule: PODLEWANIE ROŚLIN PODCZAS URLOPU
W lipcu głównie skupiamy się, poza podlewaniem, na usuwaniu chwastów w rabatach i koszeniu trawnika. W tym miesiącu staramy się też systematycznie lustrować rośliny w poszukiwaniu nie chcianych lokatorów – szkodników.
Jeśli jeszcze nie wykopaliśmy hiacyntów i narcyzów to możemy to zrobić w tym miesiącu. Gdy liście zżółkły, zwiędły i zaschły jest to najlepszy moment. Wykopane, osuszone cebule układamy luźno w skrzynkach i ustawiamy w miejscu ciepłym i przewiewnym. Gdy wyschną (po około 2 tygodniach) czyścimy je z ziemi, odcinamy korzenie i cebulki przybyszowe. Po tych zabiegach przestawiamy do chłodniejszego pomieszczenia do temperatury poniżej 20˚C.
W lipcu z przydomowego warzywniaka zbieramy warzywa takie jak: buraki, cebule, czosnek, fasolkę, kalarepę, wczesną marchew, pory, sałatę. Pod osłonami możemy zbierać pierwsze pomidory, ogórki czy paprykę. Pamiętamy również o systematycznym zbiorze cukinii. Z owoców zbieramy nadal truskawki i poziomki. Rozpoczynamy zbiór wiśni, czereśni, śliwek i moreli, a także wczesnych jabłek. Jednak główne plony zbieramy z porzeczek, agrestu i malin.
W lipcu przeprowadzamy cięcie czereśni i wiśni. W związku z tym iż rośliny te chorują na raka drzew owocowych lepiej jest ciąć je zaraz po zbiorze owoców. W przypadku czereśni, jeśli nie chcemy aby owocowały nam tylko na czubku, należy usuwać część pędów w górnej części drzewa . Kwiaty rozwijają się jedynie na pędach dobrze doświetlonych, więc poprzez takie zabiegi doświetlamy gałęzie znajdujące się niżej. W przypadku wiśni cięcie ma na celu rozluźnienie korony drzewa i utrzymanie owocowania na całej roślinie. W tym celu wycinamy część starych gałęzi i dużo mniejszych gałązek. Należy pamiętać o pozostawieniu kilkucentymetrowego czopa z którego w latach kolejnych będą wyrastały młode pędy owoconośne.
Około 2 tygodnie po skończonym owocowaniu należy przyciąć liście truskawek, tak aby nie uszkodzić stożków wzrostu. Taki zabieg ma na celu oczyszczenie naszej plantacji z chorób i szkodników, a rośliny zdążą jeszcze odbudować się przed zimą. Ważne jest aby nie kompostować usuniętego materiału.
Nawozimy słabo rosnące warzywa o bladych liściach. Jednocześnie pamiętajmy, że kapusta i ogórki nie mogą być przenawożone. Jeśli chcemy je przeznaczyć na kiszenie ważne są: ilość zastosowanego nawozu i dostęp do wody. Dla przykładu przenawożone azotem ogórki będą miękkie i z pustymi komorami w środku, a także mogą szybciej żółknąć.
W lipcu na roślinach ozdobnych może szaleć mączniak prawdziwy. U róży duże nasilenie objawów tej choroby osłabia roślinę i może zahamować kwitnienie, a także powodować opadanie liści. Największe spustoszenie jednak powoduje czarna plamistość róży. W walce z tymi chorobami najważniejsze jest usuwanie porażonych liści i pędów. Opryski środkami ochrony chemicznej wykonujemy od końca maja.