Strelicje, nazywane w wielu krajach rajskim ptakiem, to rośliny pochodzące z Afryki Południowej, należące do rodziny strelicjowatych, blisko spokrewnione z bananowcem.
Ich wyjątkowe kwiaty o niespotykanym kształcie osiągają wysokość równą 120 cm, a reprezentatywne, ciemne, eliptyczne liście dorastają nawet do 50 cm długości. Jakie gatunki można spotkać w ofercie centrów ogrodniczych? Jakie warunki powinniśmy zapewnić jej do prawidłowego wzrostu? O czym warto pamiętać przy zakupie i jak ją pielęgnować? W poniższym artykule odpowiemy na te i oraz inne najczęściej zadawane pytania.
Im więcej łodyg w donice, z tym starszą rośliną mamy do czynienia. Najbardziej ozdobne egzemplarze posiadają wiele kwiatów, mają od 6 do 8 lat oraz prawdziwą gęstwinę liści. Warto wybierać okazy z widocznymi pąkami kwiatowymi, co pozwoli nam cieszyć się widokiem rajskich kwiatów we własnym wnętrzu. Pamiętaj, aby wybraną roślinę bardzo dokładnie obejrzeć, czy cieszy się dobrym zdrowiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy żerowania wełnowców, ponieważ helikonie i strelicje mogą być na nie podatne.
Sprawdź strelicje dostępne w naszym centrum ogrodniczym TUTAJ.
Występuje kilka odmian strelicji, które różnią się kształtem i kolorem kwiatów oraz wielkością i budową liści. Do jej gatunku zalicza się pięć odmian: alba, caudata, juncea, nicolai oraz reginae. Wielu kolekcjonerów stara się zdobyć je wszystkie, jednak dwie z nich zyskały szczególną popularność wśród wielbicieli roślin. Najczęściej w sprzedaży możemy spotkać strelicję reginae, czyli królewską, o kwiatach pomarańczowo niebieskich. Nieco rzadziej spotykana, ale wciąż łatwo dostępna jest strelicja nicolai, czyli biała. Jak wyglądają i jakie różnice w ich pielęgnacji powinny zwrócić naszą uwagę? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Ten gatunek strelicji posiada ogromne liście, osadzone na długich i grubych ogonkach. Blaszka liściowa przyjmuje owalny kształt z wyrazistym nerwem środkowym, od którego odchodzą poprzeczne żebrowania. Taka budowa zapobiega zbieraniu się wody na liściu, co mogłoby go obciążać i doprowadzać do uszkodzeń. Z czasem liście w sposób naturalny pękają i nabierają pierzastego charakteru. Decydując się na zakup tej rośliny należy brać pod uwagę, czy możemy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca, gdyż w warunkach domowych może osiągać kilka metrów wysokości.
Strelicja reginae królewska to roślina ciesząca się ogromną popularnością w ostatnich latach. Liście tego gatunku charakteryzują się owalnym, podłużnym kształtem i osadzone są na długich, skupionych w rozety ogonkach liściowych. Kwiatostany składają się z barwnych działek kielicha, przypominających pióropusze o intensywnej, pomarańczowo-żółtej barwie i niebieskich zrośniętych płatków korony. Przyjęta kolorystyka przypomina egzotyczne ptaki, stąd handlowa nazwa rośliny brzmiąca „Bird of paradise”, tzn. „Rajski ptak”. Wysokość tej strelicji jest mniejsza niż augusty nicolai i sięga od 1 do 2 metrów wysokości, a liście rosną gęściej.
Strelicje oraz helikonie to rośliny proste w uprawie, ale należy spełnić ich dwa podstawowe wymagania — zapewnić dużą ilość światła słonecznego oraz odpowiednie podłoże. W przypadku roślin tego rodzaju nie należy zapominać o właściwym nawożeniu, które odpowiednio wzmocni strelicję i zapewni jej wystarczającą ilość składników odżywczych do budowy imponujących liści. Do posadzenia strelicji dobrze sprawdzają się doniczki węższe, a wyższe, ponieważ wytwarza ona gruby, pionowy korzeń. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Pamiętajmy, że korzenie oprócz dostępu do wody, potrzebują także dostępu do powietrza.
Pielęgnacja strelicji nie przysparza wielu kłopotów. Roślina ta uwielbia dużą ilość światła, jednak bezpośrednie promienie słoneczne mogą przypalić jej liście. Blaszki liściowe warto regularnie przecierać z kurzu wilgotną szmatką. Aby doprowadzić roślinę do kwitnienia, latem należy zapewnić jej słoneczne stanowisko, a zimą pozwolić jej wejść w stan spoczynku. Polega on na ograniczeniu podlewania i obniżeniu temperatury do około 18 stopni. Należy jednak pamiętać, że mimo zapewnienia odpowiednich warunków kwitnienie może ono nastąpić dopiero po 3-5 latach. Jeśli po pewnym czasie końcówki liści staną się brązowe, można je przyciąć. Stare, uschnięte liście najlepiej usunąć za pomocą sekatora ogrodowego. Strelicje w okresie wegetacji raz na dwa tygodnie należy nawozić preparatem do roślin kwitnących. Letnie miesiące mogą spędzać na tarasie lub na balkonie, w zacisznym miejscu. Taka pielęgnacja z pewnością przyczyni się do coraz bardziej obfitego kwitnienia z każdym kolejnym sezonem.
Zarówno strelicje, jak i helikonie uwielbiają światło słoneczne — im go więcej, tym lepiej. Bezkompromisowo w największym stopniu przyczynia się ono do wzrostu i rozwoju rośliny. Strelicje należy podlewać obficie, ale zawsze dopiero wtedy, gdy wierzchnie warstwy podłoża zdążą przeschnąć. W sezonie wzrostu należy zaopatrzyć się w ekologiczny nawóz wieloskładnikowy i regularnie stosować go przy podlewaniu. W celu pobudzenia kwitnienia strelicji królewskiej poleca się zastosowanie nawozu do pomidorów i ogórków.
Przesadzanie strelicji i helikonii powinno nastąpić dopiero w momencie, w którym korzenie wyraźnie przerastają otwory drenażowe donicy, bądź kiedy bryła korzeniowa silnie rozpiera ścianki pojemnika. Rośliny, które przebywały w ogrodzie, zimą należy wnieść do domu i trzymać w miejscu oferującym jak największy dostęp do światła słonecznego.
Podłoże do uprawy strelicji oraz helikonii powinno być żyzne, utrzymujące wilgotność, dobrze zdrenowane oraz oddychające. Zróżnicowana frakcja substratu jest konieczna do uzyskania pożądanych efektów oraz naturalnej stymulacji rośliny do wzrostu. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj samodzielnie przygotować podłoże dla swojej rośliny — dzięki temu odpowiednio dobierzesz proporcje między keramzytem, perlitem, torfem, czipsami kokosowymi oraz glinką ogrodniczą. Roślina z pewnością odwdzięczy się zdrowym, pięknym wyglądem.
Helikonie to rośliny należące do rodziny imbirowców i tak jak strelicje, są spokrewnione z bananowcami. Ich uprawa oraz wymagania są praktycznie takie same jak w przypadku strelicji, jednak zdecydowanie łatwiej doprowadzić je do kwitnienia. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków helikonii, które różnią się kształtem i kolorem kwiatostanów oraz wielkością liści. Wszystkie helikonie zostaną ciepło przyjęte przez ogrodników, którym zależy na uprawie roślin ozdobnych, dekorujących latem wejście do domu, balustradę balkonu czy granice tarasu.