Przesadzanie roślin to czynność, która prędzej czy później musi być wykonana przez każdego ogrodnika.
Zakup nowego okazu w podłożu produkcyjnym, zbyt mała doniczka, przerastające przez dziurki odpływu korzenie, spowolniony wzrost, czy pojawiające się zmiany na liściach bądź łodydze rośliny to objawy, które zwracają naszą uwagę i mogą sugerować konieczność wymiany podłoża.
Każde podłoże doniczkowe, nawet najlepiej nawożone z czasem straci swoja odpowiednią strukturę i stanie się wyjałowione, a tym samym może negatywnie wpływać na rozwój naszych zielonych przyjaciół. W poniższym artykule przedstawiamy osiem praktycznych porad związanych z odpowiednim przesadzaniem roślin doniczkowych.
Przesadzanie roślin jest konieczne z uwagi na stopniowo wypłukiwane substancje odżywcze, które się w niej znajdują, które odżywiają roślinę w trakcie wzrostu. Wraz z upływającym czasem rośnie nie tylko nadziemna część rośliny, ale także znajdujący się pod ziemią system korzeniowy, który stabilizuję roślinę i zapewnia jej dostęp do substancji odżywczych z gleby. Należy unikać sytuacji, w której korzenie rośliny wypełniają całkowicie doniczkę, dlatego warto zadbać o regularne sprawdzanie, czy pojemność doniczki jest wystarczająca. Dzięki temu nasze rośliny pozostaną w dobrym zdrowiu, co przekłada się nie tylko na piękny wygląd, ale także zwiększoną odporność na szkodniki.
Najlepszym czasem na rozpoczęcie prac związanych z przesadzeniem roślin jest wiosna. Należy pamiętać, aby zrobić to przed okresem kwitnienia lub owocowania rośliny, aby nie zaszkodzić widocznym kwiatom lub plonom. Roślinę należy przesadzić wtedy, gdy korzenie zaczynają wyrastać z otworów na dnie doniczki lub kiedy bryła korzeniowa wyrasta ponad jej krawędź, lub wypycha roślinę z doniczki. Większość roślin doniczkowych należy przesadzać przynajmniej raz na 2-3 lata. Dla zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu warto robić to nawet co roku. W przypadku bardzo dużych okazów, nie trzeba wymieniać całej ziemi. Wystarczy wybrać z donicy górną warstwę podłoża i uzupełnić ją nową, pełnowartościową ziemią dopasowaną do potrzeb danego gatunku.
Odpowiednio zachowana głębokość sadzenia rośliny to pierwszy i podstawowy etap jej późniejszego zdrowia i urody, który bywa zaniedbywany. Przesadzając roślinę doniczkową, powinniśmy pamiętać o tym, aby w nowym podłożu osadzona była na tej samej wysokości, na której rosła wcześniej. Osoby wykonujące przesadzanie po raz pierwszy często umieszczają łodygę rośliny zbyt głęboko, co może zwiększać ryzyko gnicia podstawy pędu. Górny poziom podłoża powinien znajdować się od 1 do 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki. Dzięki temu przy podlewaniu rośliny woda będzie miała się gdzie zebrać i nie wyleje się na parapet.
Przesadzaną roślinę warto podlać zarówno przed jak i po. Korzenie, które są dobrze nawodnione są bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Dużo prostsze jest też u nich wyjcie bryły korzeniowej. Po przesadzeniu rośliny należy równomiernie polać całe podłoże, aby woda przesączająca się ku dołowi zniwelowała kieszenie powietrzne i całe korzenie były dokładnie pokryte ziemią. W przypadku sukulentów z podlewaniem po przesadzaniu możemy wstrzymać się około 2-3 dni, aby ewentualne uszkodzenia korzeni zdążyły się zasklepić. Po podlaniu rośliny zawsze należy pamiętać o usunięciu nadmiaru wody z podstawki lub osłonki. Dzięki temu nie przelejemy rośliny i nie doprowadzić do gnicia korzeni.
Przy przesadzaniu roślin kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozmiaru doniczki. W przypadku zakupu małych roślin średnica nowej doniczki powinna być od 2 do 4 cm większa od starej. Przesadzając dużą roślinę, nowa donica powinna mieć średnicę większą o 5-10 cm. Przy bardzo dużych okazach zazwyczaj nie trzeba wymieniać donicy na większa, a wystarczy wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Wybierając nową donicę, pamiętaj, aby nie kierować się jedynie jej estetycznymi walorami, ale też funkcjonalnością. Każda z nich powinna zawierać otwory w dnie, przez które nadmiar wody odpłynie na podstawkę lub do osłonki. Brak odpływu wody może spowodować stopniowe gnicie rośliny. Pamiętaj, aby nie przesadzać rośliny bezpośrednio do osłonki. Warto pamiętać, że gliniane, nieszkliwione doniczki oddają wodę całą swoją powierzchnią i ziemia w nich przesycha znacznie szybciej. Najlepiej sprawdzą się do uprawy sukulentów, lub dla osób które mają ciężką rękę i często zdarza im nadmierne podlewanie.
Szukasz idealnej doniczki? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ.
Jeśli przesadzając roślinę zauważysz, że bryła korzeniowa rośliny jest poskręcana i zbita, należy rozluźnić i nieco rozplątać poskręcane korzenie. Dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych. Bardzo długie korzenie można skrócić o około 1/3, a te przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia oraz przesuszenia — bezwzględnie usunąć. Uszkodzeniami cienkich, rozgałęzionych korzonków nie trzeba się przejmować, roślina bardzo szybko wytworzy nowe. Natomiast należy ostrożnie manipulować grubymi korzeniami, wyrastającymi bezpośrednio z podstawy rośliny, które są kluczowe dla zdrowia rośliny.
Drenaż to warstwa na dnie doniczki usypana z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki jego stosowaniu nadmiar wody może odpływać z doniczki, dostarczając korzeniom rośliny dostęp do tlenu. Zastosowanie drenażu przynosi wiele korzyści w przypadku roślin doniczkowych, które wymagają przepuszczalnego podłoża bardziej niż filodendrony, alokazje, czy hoje. Jego stosowanie ułatwia pielęgnację rośliny i zmniejsza ryzyko gnicia korzeni, a tym samym minimalizuje późniejsze problemy związane z ich leczeniem.
Przesadzenie do świeżego podłoża gwarantuje roślinie zastrzyk składników odżywczych i pobudzenie wzrostu rośliny. Dlatego w po przesadzeniu nie trzeba od razu nawozić rośliny. Jeśli chcemy dodać jej witalności za pomocą nawozu, należy odczekać przynajmniej miesiąc. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż podczas procesu przesadzania część korzeni została uszkodzona. W takiej sytuacji należy poczekać z nawożeniem aż w pełni się zregenerują.