Pachira wodna, nazywana też pachira aquatica lub drzewem butelkowym, to nieduże drzewko, sięgające wysokością do 100 cm wysokości.
Jego okazy często sprzedawane są z pędami splecionymi w formie warkocza. Oprócz ozdobienia wnętrza w wierzeniach wielu przynosi także szczęście w zakresie środków finansowych. Jak pielęgnować pachirę? Z jakimi problemami mogą spotkać się jej posiadacze? Zapraszamy do poznania eksperckich porad dla właścicieli tych pięknych roślin.
Pachira przez wielu nazywana jest butelkowcem czy kasztanem gwinejskim. W krajach anglojęzycznych oraz Azji odbierana jest jednak jako symbol dobrobytu, dostatku i pieniędzy, dlatego w sklepach ogrodniczych można znaleźć ją też pod nazwą „money tree”. Oprócz udekorowania nią własnego domu jest często wybierana jako pomysł na prezent dla bliskich osób, niosący ze sobą dobrą wróżbę na przyszłość.
Szukasz pomysłów na wyjątkowe rośliny doniczkowe? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ.
Pachira lubi stanowiska o dużej ilości rozproszonego światła, natomiast marnieje zarówno w miejscu zbyt ciemnym, jak i takim, w którym narażona jest na palące promienie słoneczne. Dobrze odnajduje się jednak w miejscu oddalonym od okna, najlepiej od strony wschodniej lub zachodniej. Pachira szybko rośnie, warto więc zawczasu przygotować jej miejsce na podłodze lub ozdobnym stojaku.
Przy podlewaniu pachiry pamiętajmy o równomiernym zwilżeniu całego podłoża. Przed każdą kolejną dawką wody pozwólmy glebie dobrze przeschnąć na całej głębokości. Należy pamiętać, że podlewanie pachiry to każdorazowo indywidualna sprawa. Ilość i częstość podanej wody zależy od indywidualnych wymagań okazu, w tym od podłoża i wielkości rośliny oraz warunków, jakie panują w pomieszczeniu.
Podłoże użyte do rośliny powinno być sypkie, a ziemia rozluźniona. Pachira dobrze odnajdzie się w podłożu uniwersalnym z domieszką piasku lub perlitu, które dodatkowo spowodują, że będzie bardziej przepuszczalna. Po zakupie pachiry pamiętajmy o konieczności jej przesadzenia, ponieważ wyjątkowo źle znosi pozostawienie w ziemi produkcyjnej.
Pachirę należy nawozić od marca do października, proces należy wykonać nawozem do roślin zielonych. Dla udywatnienia efektów możemy naprzemiennie stosować biohummus wraz z nawozem mineralnym. W okresie zimowym nawożenie należy ograniczyć niemal do zera. Mimo że pachira nie przechodzi w typowy stan spoczynku, zimą znacznie spowalnia swój wzrost w europejskich warunkach. W chłodnych miesiącach nie potrzebuje więc tak dużo wody i składników odżywczych, jak podczas słonecznej wiosny i lata.
Pachirze warto zapewnić wilgotność powietrza od 45% do 60%. W bardzo suchych mieszkaniach przydatny może okazać się nawilżacz powietrza. Sama roślina nie wymaga jednak warunków szklarniowych i bardzo dobrze odnajduje się w domach i mieszkaniach. Mimo upodobania do tropikalnego klimatu należy pamiętać jednak, aby nie stawiać jej przy włączonych grzejnikach.
W przypadku częstych zmian miejsca i przeciągów pachira może reagować zrzucaniem liści. Oprócz tego na roślinie można zauważyć wełnowce lub tarczniki, z którymi można walczyć za pomocą ogólnodostępnych środków ochrony roślin. Pachira wodna to roślina, po której doskonale widać też wszystkie błędy związane z pielęgnacją. Zbyt częste podlewanie skutkuje żółtymi plamami na jej liściach, suche powietrze i mocne promienie słoneczne skutkują za to suchymi, brązowymi plamami.