Duże, rozłożyste liście w kształcie serc to znak rozpoznawczy naturalnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej oraz polskich domów od lat 90.
Monstera deliciosa to domowa roślina z wieloletnią tradycją, która przeżywa aktualnie swój powrót na listę modnych dodatków do wnętrz. Jakich warunków potrzebuje i jak ją pielęgnować? Z jakimi chorobami należy się liczyć przy jej zakupie? Jakie gatunki i odmiany najlepiej odnajdą się w Twoim wnętrzu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Monstera to roślina wyjątkowo prosta w uprawie. Można znaleźć ją w bardzo wielu sklepach, nie tylko ogrodniczych, ale przed zakupem warto zastanowić się nad docelowym miejscem jej ustawienia przez kolejne, a nawet lata. Ten gatunek z 15 cm sadzonki może zmienić się w kilkumetrową dekorację, na którą w niektórych wnętrzach z czasem może zacząć brakować miejsca. Podczas zakupu monstery deliciosy warto zaopatrzyć się też w akcesoria, takie jak wytrzymały palik, do którego przymocujemy roślinę, aby utrzymała ładny pokrój i wytwarzała piękne, duże, powycinane liście.
Monstera to pnącze z dużymi, ażurowymi liśćmi, które nie wymagają od swoich właścicieli szczególnej pielęgnacji. Roślina bardzo łatwo dostosowuje się do warunków, które panują w mieszkaniu lub domu. Temperatura, w której czuje się najlepiej to 20 stopni Celsjusza, ale dobre warunki zapewni jej przedział od 15 do 30 stopni Celsjusza. Nawadnianie monstery deliciosy również nie należy do skomplikowanych procesów. Roślina wymaga podlewania w momencie, w którym górna warstwa gleby wyraźnie przeschnie. Dzięki temu dobrze poradzi sobie nawet pod opieką zapominalskich właścicieli. Zbyt niska wilgotność powietrza może wpłynąć na wygląd liści monstery, wysuszając ich końce. Praktyki, które pozwolą nam cieszyć się zdrowym wyglądem i długim życiem rośliny to umiarkowane podlewanie oraz przesadzanie jej na wiosnę.
Jesteś zainteresowany zakupem monstery do swojego domu? KUP MONSTERĘ DELICIOSĘ
Monstera nie jest rośliną dostarczającą właścicielom wielu problemów związanych z chorobami bądź szkodnikami, ale są elementy związane z jej pielęgnacją, na które należy zwrócić uwagę, aby zapobiec jej ewentualnym dolegliwościom. Najczęściej spotykanym błędem jest zbyt obfite podlewanie rośliny oraz zbyt duża wilgotność powietrza, które mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób grzybowych. Objawy, które mogą świadczyć o tego typu chorobie to między innymi ciemne, brązowe plamy z żółtą obwódką. Jeśli znajdziemy takie zmiany na liściach, należy niezwłocznie usunąć je i wyrzucić oraz nie dopuszczać do ponownego przelania rośliny przy jednoczesnym obniżeniu wilgotności powietrza. Szkodniki, które mogą znaleźć się na liściach i pędach rośliny to między innymi białe wełnowce oraz maleńkie przędziorki, które rozpoznać można po delikatnej pajęczynce pozostawianej w okolicy, w której przebywają. Szkodników można pozbyć się, stosując odpowiednio dobrane preparaty ekologiczne lub ochronę biologiczną w postaci wrogów naturalnych.
Przygotowanie podłoża do posadzenia i późniejszego przesadzania monstery nie
należy do skomplikowanych zadań. Warto pamiętać o tym, żeby wybierać podłoże o wysokiej przepuszczalności, najlepiej z dodatkiem elementów, takich jak perlit, chipsy kokosowe, keramzyt czy piasek. Jak przygotować podłoże do monstery? Sprawdź najszybszy i najprostszy sposób, który sprawdza się u posiadaczy tej monstrualnej rośliny.
Tak, jak pisaliśmy w poprzednich częściach artykułu, monstera deliciosa preferuje
podłoże wymieszane z dodatkami, które zwiększą jego przepuszczalność. W sklepach ogrodniczych często dostępne są mieszanki gotowe do zastosowania, ale odpowiednie podłoże można też przygotować samemu. Tworząc samodzielnie podłoże do monstery, nazywane też bigosem, należy zmieszać ziemię uniwersalną z perlitem, chipsami kokosowymi oraz korą kokosową. Dzięki temu woda nie będzie zalegać w ziemi, a korzenie rośliny nie będą narażone na gnicie.
Rozmnażanie monstery również należy do zadań, z którymi poradzi sobie początkujący ogrodnik. Najłatwiej jest to zrobić, odcinając sadzonkę wierzchołkową posiadającą od 3 do 4 liści i korzeń powietrzny. Należy pamiętać o tym, żeby cięcia dokonać pod węzłem, tzn. pod miejscem, z którego wyrasta liść. Po uzyskaniu sadzonki wierzchołkowej należy je ją ukorzenić, w wodzie lub w podłożu, a następnie przesadzić do docelowej doniczki. Podczas ukorzeniania należy zapewnić sadzonce nieco wyższą temperaturę, oscylującą wokół 23-26 stopni Celsjusza. Najlepszym terminem na pozyskiwanie sadzonek ciętych monstery jest wiosna i lato.
Myśląc o monsterze, najczęściej staje nam przed oczami sercowaty, powcinany liść monstery deliciosy, czyli monstery dziurawej. Ale istnieje bardzo wiele odmian tego gatunku i coraz więcej z nich pojawia się w sprzedaży. Dużą popularnością cieszy się także monstera adansonii, znana pod nazwą monkey mask. Charakteryzuje się mniejszymi, eliptycznymi liśćmi bez wcięć, ale z bardzo dużymi dziurami. Może to sprawiać wrażenie, jak gdyby z liścia został sam “szkielet”. Rzadko spotykanymi, a poszukiwanymi przez koneserów są rośliny z białymi przebarwieniami na liściach, czyli tak zwaną wariegacją. Potrzebują nieco więcej światła niż ich całkowicie zielone odpowiedniki, ale poza tym są równie proste w uprawie, a każdy nowy liść to kolejka niespodzianka, jaki układ białych plam nam się objawi.
Mimo tropikalnego pochodzenia monstera wcale nie lubi bardzo wysokich temperatur. Latem bardzo dobrze odnajduje się w warunkach pokojowych między 18 a 25 stopniami Celsjusza. Należy pamiętać jednak, żeby w miesiącach zimowych temperatura w pomieszczeniu nie spadała poniżej 13 stopni Celsjusza. Monstera preferuje rozproszone światło o średnim natężeniu. Zbyt intensywne promienie słoneczne mogą spowodować poparzenie liści i obsychanie końcówek. Na zbyt małą ilość światła roślina reaguje zmniejszeniem liści, mniejszą ilością dziur, oraz zwiększeniem odstępów pomiędzy liśćmi.
Sprawdź nasz artykuł o pielęgnacji roślin domowych zimą TUTAJ
Wybór odpowiedniego pomieszczenia dla monstery do poważne zadanie. Roślina nie przepada za częstą zmianą miejsca, a w ciągu kolejnych lat jej pnącza mogą urosnąć nawet do 2 metrów, dlatego warto dobrze się zastanowić w jakim miejscu będzie mogła swobodnie się rozrastać. Sypialnia to pomieszczenie, w którym z reguły nie pojawia się rażące słońce, dlatego o ile mamy w niej wystarczająco dużo przestrzeni może okazać się świetnym wyborem dla naszej nowej rośliny. Sprawdź, która z jej odmian okaże się dla Ciebie najbardziej atrakcyjna i budź się z widokiem na zieleń już dziś!
Szukasz rośliny doniczkowej do sypialni? SPRAWDŹ OFERTĘ NASZEGO CENTRUM OGRODNICZEGO