Aglaonema to wyjątkowa roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych, obejmujących aż 24 gatunki. Pochodzi z tropikalnych rejonów krajów południowo-wschodniej Azji. Jej nazwa to połączenie dwóch, greckich — αγλαός i νήμα. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze porady dotyczące jej pielęgnacji. Jakie stanowisko najlepiej wybrać przy jej zakupie? Jakie wymagania należy spełnić, aby rosła pełna siły i witalności? Jakie choroby najczęściej można u niej zauważyć? Czy aglaonema jest bezpieczna dla zwierząt? Na te pytani odpowiadamy poniżej.
Aglaonemy to idealne rośliny domowe dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zieloną przygodę, poszukując jednocześnie oryginalnych okazów. W Plantidotum dostępne są jej liczne odmiany, takie jak: Aglaonema ‘Keyline’, Aglaonema ‘Cutlass’, Aglaonema ‘Red Siam’, Aglaonema ‘Silver Bay’, Aglaonema ‘Silver Moon’, Aglaonema ‘Maria’ czy Aglaonema ‘Splash’. Spośród oferty swoich faworytów znajdą zarówno fani liści zielonych, jak i czerwonych. Co więcej, liście roślin dostępne są też w różnych kształtach, zaczynając od zaokrąglonych i kończąc na szpiczastych.
Szukasz swojej wymarzonej aglaonemy? Sprawdź ofertę Plantidotum.
Aglaonemy preferują stanowisko stosunkowo jasne, o dużej ilości rozproszonego światła — wtedy jej przyrosty są największe. Nie oznacza to jednak, że posiadając w mieszaniu więcej cienia, musimy rezygnować z zakupu tych roślin. Aglaonemy są niezwykle tolerancyjne, jeśli chodzi o warunki świetlne i zniosą dobrze nawet niewielką ilość promieni słonecznych.
Istotną rzeczą po zakupie algaonemy jest wymiana podłoża produkcyjnego, które maksymalnie chłonie wodę i nadaje się do uprawy większości roślin doniczkowych. Aglaonemy nie znoszą przelania, dlatego podłoże dla nich nie może być zbite i gliniaste. Aby nie dopuszczać do zastojów wody, roślinę należy przesadzić do podłoża sypkiego oraz przepuszczalnego. Najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna ze sporym dodatkiem perlitu i piasku.
Podlewanie aglaonemy powinno mieć miejsce, dopiero gdy podłoże wyraźnie przeschnie. Szczególną uwagę na to należy zwracać szczególnie zimą oraz gdy roślina została umieszczona w zacienionym miejscu. Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli uniknąć reakcji tej wyjątkowo wrażliwej rośliny oraz konsekwencji w postaci jej zżółkniętych liści.
Aglaonemę najlepiej rozmnożyć przez podział. Aby cieszyć się mniejszymi sadzonkami, oddziel od siebie łodygi i włóż je do osobnych doniczek. Dzięki temu początkowo małe sadzonki z biegiem czasu urosną do rozmiarów pięknych roślin domowych, które będziesz mógł postawić w innych miejscach lub rozdać bliskim.
Aglaonemę zdecydowanie warto nawozić. W tym celu najlepiej wybrać sezon wegetacyjny rośliny, który wypada na czas od wiosny do jesieni. W tym celu najlepiej sprawdzi się odżywka do roślin zielonych lub o ozdobnych liściach, zastosowana średnio raz na dwa tygodnie.
Aglaonemy to wyjątkowo odporne rośliny domowe, którym rzadko zdarzają się różnego rodzaju choroby. Cechuje je wysoka odporność na pasożyty, jednak ich właściciele od czasu do czasu napotykają się na obecność przecinkowatego wciornastka. Jeśli spotkasz się z niespotykanym kolorem lub fakturą liści swojej rośliny, koniecznie sprawdź nasze środki ochrony roślin.
Niestety nie mamy dobrych wieści dla właścicieli zwierząt domowych. Aglaonema to roślina wyjątkowo trująca, której obecność w pomieszczeniu odradza się w przypadku czworonożnych mieszkańców. Szczególnie trujący jest sok, który wydzielają jej liście, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, aby obecność tej rośliny nie pozwalała na bezpośredni kontakt ze zwierzętami i małymi dziećmi.